Pöängmete 6


Tisdagen den 10 Augusti

Klubbmästerskap på Örlen i mete genomfördes i härligt fiskeväder och fångsterna var goda. Ett glatt gäng hade slutit upp när starten gick från Torvströfabriken, totalt 15 st startande om man räknar med minstingen Jolt som dagen till bar flytväst så som tävlingsledningen anmodar alla att göra.


Resultat Herrar.
1.Bernt Olsson2828g
2.Rune Johansson1910g
3.Lennart Broberg1682g
4.Inge Andersson1090g
5.Tord Johansson1082g
6.Robert Johansson990g
7.Kalle Brax926g
8Kurt Karlsson850g
9Sven-Erik DÄ634g
10.Sven-Erik DY340g
11.Ove Johansson146g
12.Per Andersson--


Resultat Damer.
1.Pia Pettersén290gr


Resultat Juniorer.
1.Anton Yngve344gr



Efter tävlingens slut var ordförande Göran Anderberg redo att servera grillade korvar till alla som var lite sugna efter tre timmars tävlande. Klubbens hamnområde har under sommaren genomgått stora förbättringar med ny iläggningsbrygga vid rampen och området har även röjts ordentligt för att öppna upp och snygga upp i området. Det har blivit riktigt snyggt och prydligt så alla som inte varit nere och tittat ta gärna en sväng och se vad våra frivilliga hamnarbetare har fixat med. Torsdagar är arbetsdagar i hamnen om någon vill vara med.

Tack alla medlemmar som har varit med i årets meteserie, jag ska sammanställa den totala ställningen snart och kommer att redovisa den här på hemsidan så snart jag kan. Så håll ögonen öppna. Stort tack även till dom som har varit med och hjälpt till med starter och invägning både i Örlen och Tidan, utan er hade det inte gått att genomföra årets serie. Tack till Robert Kalle och Pia

Med vänlig hälsning

Tony Mårdh